MSR XGK II Ex

MSR - XGK EX XGK je již 35 let tím nejspolehlivějším vařičem prověřovaným horolezci po celém světě. Nový XGK EX z tohoto odkazu vychází. Dokáže spalovat více druhů paliv než...
4 689 Kč
Doprava zdarma, Skladem
Garantovaný nákup z 4camping

Skladem • 1 variantaZdarma99 % • 24 279 recenzíShop roku 2022 - VítězDalší informace
Skladem • 1 variantaZdarma98 % • 3 340 recenzíDalší informace

benzínové
Sety
384 g

• výborný výkon a skladnost
    • trochu složitější obsluha ale nic hrozného a kdo má s podobnými vařiči zkušenost tak v pohodě

• perfektně technicky zpracované
  • , zakoupeno v Hanibal

Mám z tohoto vařiče jen samé dobré dojmy. Líbí se mi možnost si palivo sám doplňovat. Nemusím pořád zbytečně kupovat žádné nové kartuše. Výborné je, že jsou k dostání náhradní díly a člověk může vařič podle návodu sám rozebrat, vyčistit jej nebo vyměnit některé součástky a těsnící kroužky. Návod k vařiči plus videa od firmy MRS jsou velmi dobře zpracované. Věřím tomu, že mě tenhle vařič ani v těch nejdrsnějších podmínkách nezklame. Je to pořádný tryskáč, kov v okolí plamene se rychle rozžhaví do červena.

Typ paliva
benzínové
Sety
384 g

MSR - XGK EX

XGK je již 35 let tím nejspolehlivějším vařičem prověřovaným horolezci po celém světě. Nový XGK EX z tohoto odkazu vychází. Dokáže spalovat více druhů paliv než kterýkoliv jiný vařič, je opatřen ohebným palivovým přívodem, díky němuž se dá snadno umístit do 1,5 litrového hrnce MSR.

Díky otočné základně spojené s rameny pro podepření nádoby je možné vařič složit do kompaktních rozměrů. Nový profil podpěr zajišťuje bezkonkurenční stabilitu vařiče v terénu.

Vlastnosti:

• Expediční vařič.
  • Dokáže spalovat více paliv (technický a bezolovnatý benzín, letecký petrolej, naftu).
  • Snadná údržba, palivová tryska se čistí pomocí Shaker Jet (několikrát se zatřese s vařičem).
  • Vařič se vejde do 1,5 litrového hrnce.
  • 1 litr vody uvaří za 2,8 minuty.
  • Skládací nohy poskytují stabilitu.
  • Dodává s 2 x závětřím, pumpou na palivo, sadou na údržbu vařiče a obalem na vařič.

Technické parametry:

• Hmotnost: 374 g
  • Doba varu 1 l vody: 2,8 min. - petrolej, 3,5 min. - benzín, 4,5 min. - nafta
  • Doba hoření: 170 min. z 600 ml nafty

Palivová lahev není součástí balení.

• výborný výkon a skladnost

• perfektně technicky zpracované

• , zakoupeno v 4camping

• tento produkt je osvědčená věcička, která funguje dobře
    • trošku složitější pro ty, co nemají zkušenosti, ale návod byl i v češtině a stačí se jej držet a je to ok.
  • , zakoupeno v Český obchoďák

lehký skladný vařič. často se objevují poznámky, že je hlučný - nemohu porovnávat s jinými vařiči, ale mi to rozhodně nějak extrémně hlučné nepřišlo - je pravda, že když jste přímo u vařiče,tak musíte mluvit hlasitěji, ale není to na ohluchnutí! Skladný,lehký. Při zapalování a při vypínání vznikají díky nedokonalému spalování saze,ale od sazí zůstává pouze "nahřívací trubice",ale není třeba ji čistit,protože vše je "uvnitř" konstrukce, takže se při skládání neušpiníte. Používal jsem ho s autobenzínem a chvíli s technickým benzínem po dobu 17 dní při teplotách mínus 6 až plus 8,většinou bylo vlhko, vaření 2x denně - fungoval vždy výborně, hořel i v dešti (při zapalování jsem ho chvíli chránil bundou a pak na něm byl hrnec). Jediná komplikace byla, když přestala fungovat pupmička (tlakování) - po snadném rozebrání jsem zjistil, že se vysmekla manžeta v pístu - byla suchá - v pístu musí klouzat - takže jsem ji namazal přiloženým olejíčkem (toto byla ale spíše moje nezkušenost). Několikrát jsem ho během používání "vyčistil" dle návodu - tzn. protřepal a také jsem "povytahoval" kovový drátek v trubici - u této činnosti trochu smrdí zbytky paliva, které zůstanou v trubici - vařič po tom může trochu smrdět - tak jsem ho dal pro jistotu ještě do sáčku, ať nesmrdí batoh.. Celkově jsem hodně spokojený, určitě bych pořídil znovu.

• , zakoupeno v E-Outdoor

• snazší obsluha, robustnější, rychlejší "postavení" i priming
    • těžší než Whisperlite, stejný výkon, závětří má uprostřed díru pro hadičku (místo původní varianty, kdy díra byla na obou stranách), spodní reflektor pod vařič je blbost-vařič po něm klouže, hůře se balí-je mnohem větší (Whisp. se vešel i s pumpou do hrnečku).

Jsem spokojený ale doporučil bych přátelům spíše starší verzi vařiče Whisperlite (z nerezovégo drátu)-je lehčí, má stejný výkon a je mnohem meněí na sbalení

• vysoký výkon
    • spaluje více paliv (i horší kvality)
    • stabilní
    • skladný
    • hodně hlučný provoz
    • vyšší váha
    • horší regulace

MSR - XGK EX je upgradovaná verze staršího modelu, který se úspěšně držel na trhu po opravdu dlouhá léta.
    Specifikem tohoto vařiče je vysoký výkon a schopnost spalovat prakticky jakákoliv paliva, včetně těch nevalné kvality.
    Jeho přednosti člověk využije zejména v mrazivých podmínkách vysokých hor, kde je nutno "vyrábět" vodu rozpouštěním sněhu, či v táborech v podzemí, kde se vařič používá na vyhřátí a vysušení bivaku.
    Vzhledem k vysokému výkonu a horší regulaci plamene se XGK nehodí na velké vyvařování v basecampech či naopak k uvaření hrnečku čaje při trampování v českých lesích.
    XGK je stroj, jehož provoz způsobuje hluk připomínající startující letadlo a jehož koupě udělá člověku menší průvan v peněžence.
    Kdo chce ale spolehlivý a výkoný vařič na náročné akce, koupí MSR XGK EX rozhodně neprohloupí.

• Velmi spolehlivý
    • Snadná údržba
    • Spálí téměř vše co teče a hoří
    • Lehce dostupné náhradní díly
    • Regulace plamene

Po zkušenostech s původním vařičem XGK jsem se na XGK II hodně těšil.

MSR XGK II je vařič na tekutá paliva pro velmi náročné použití. Proti staršímu modelu má skládací nožičky, které jsou pevnou součástí vařiče. Nelze je tedy (jako u předchozího modelu) ztratit.

Podle výrobce vařič spaluje technický benzím, auto benzín, naftu, petrolej. Při použití těžších paliv je nutné vyměnit trysku. Výměna trysky je velice jednoduchá, ale nejde udělat jen rukou.

Na vařiči mě nejvíc zaujala a potešila jeho bezproblémovost. Při cestování na Novém Zélandě jsem ho používal více jak 6 měsíců každý den a nikdy s ním nebyl problém. Při použití s technickým benzínem nebo s auto benzínem nebylo potřeba ho čistit. Jestli jsem ho čistil 2x nebo 3x tak je to hodně.

Při použití s naftou nebo s nekvalitním palivem je potřeba potřeba čistit po cca 5-6 použití. To se nám stalo při expedici v Kyrgyzstáně, kde jsme do vařiče dávali vše co teklo a hořelo.

Vařič XGK II má velmi silnou palivovou hadičku (která je proti staršímu modelu ohebná) a právě to je důvod, proč se tolik nezanáší. V hadičce je cca 3mm silné ocelové lanko, které slouží na čištění. Je dobré s lankem čas od času zahýbat (klidně ho víc jak z půlky vytáhnout) To dělám skoro po každém větším vaření nebo třeba na konci akce. Neslouží to ani tak vyčištění ( k tomu je potřeba lanko vytáhnout celé a utřít ho hadříkem) ale spíš jako prevenci zapečení lanka do vařiče. U několika modelů - i u MSR i od jiných výrobců, jsem viděl lanko, které bylo díky dlouhodobému a značnému zanešení nepohyblivé. Palivová trubka se pak ucpe, lanko nejde ani kleštěma vytáhnout.

Čištění trysky je také jednoduché - vařič má systém samočistící trysky Shaker jet, stačí s vařičem zatřást a pohyblivý člunek s jehlou vyklepne nečistoty z trysky. Pokud ani to nezabere, je nutné trysku vyndat a vyčistit jí ručně.

U výrobků MSR se mi líbí dostupnost náhradních dílů. S vařičem vždy vozím opravnou sadu pro tento vařič (obsahuje těsnění, olej, trysku, multiklíč) a náhradní pumpu. Je lepší do sady investovat hned než pak koukat na rozbité těsnění někde v Asii.

Náhradní pumpa je důležitá především v mrazech. Plast je křehký a ve velkém mrazu se lehce zlomí.

Jediné co bych vařiči XGK II vytknul je jeho téměř nulová možnost regulovat plamen. Vařič buď nehoří nebo jede (téměř) na plný výkon. To je super v mrazech a při tavení snehu, ale pokud máte uvařit rýži, která se vaří 10 minut je to složitější.

Celkově jsem s XGK II velmi spokojen a určitě ho doporučuji.

Hmotnost XGK: 489g
    Vejde se do 1.5l hrnce od MSR.
    V ceně néní palivová lahev.